Petek Temizliği

 

İzmir Petek Temizliği

Kombi petek temizliği düzenli olarak yapıldığında kombinin daha verimli çalışmasını kolaylaştırırken, aynı zamanda İzmir gaza ödenen doğalgaz faturasının da azalmasını sağlayarak bütçenize katkı sağlar.

Petek Temizliği Neden Yaptırılmalıdır?

Kombinizin petek temizliğini her yıl düzenli olarak yaptırmanız, daha iyi ısınmanız ve bütçeniz açısından farklı avantajlar sunar. İzmir’de petek temizliği yaptırmanın faydaları arasında aşağıda yer alanlar öne çıkmaktadır.

  • Peteklerin temizlenmesiyle birlikte sıcak su peteğin her bölgesine eşit olarak dağılarak, daha yüksek bir ısının yayılmasını sağlar. Bu sayede doğalgaz sarfiyatının karşılığını, daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.
  • Peteklerde zaman içerisinde oluşan korozyon parçalarının düşmesiyle birlikte, su sirkülasyonu nedeniyle borularda tıkanma veya daralmalar meydana gelir. Bu durum, ileriki süreçte daha büyük sorunlara yol açarak bakım maliyetlerini artırır. Aynı şekilde verimli ısınmaya engel olacağı için, doğalgaz maliyetlerinin artması da söz konusudur.
  • Petekler temizlendikten sonra daha az sarfiyat ile daha yüksek verim alınması, doğalgaz maliyetlerinin ciddi oranda azalmasına neden olur.
  • Kombinin ortaya koyacağı verimlilik ve doğru devirlerde çalışması, sıklıkla kombi arızası görülmesini engeller. Bu sayede kombi bakım masrafları azalır.

Petek Temizleme Ücretleri

Kombilerin petek temizliklerinin yapılması işlemleri pahalı zannedilse de aksine uygulama pahalı olmadığı gibi sağladığı avantajlar, bütçeye ekstra katkı sunar.

Kombi petek temizleme ücretleri işin boyutuna ve zorluk derecesine göre farklılıklar gösterse de her bütçenin rahatlıkla karşılayabileceği seviyelerdedir. Petek temizliğinin yapılmaması sonucu boruların daralması ile oluşan kombi arızaları, daha fazla doğalgaz kullanımı ve ileride dolu petekler nedeniyle çıkabilecek masraflar dikkate alındığında, temizleme ücretleri genellikle makul seviyelerdedir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği aşamalarının genellikle peteklerin boşaltılarak basınçlı su verilip tekrar boşaltılması gibi bir sirkülasyon ile yapıldığı zannedilse de tam temizliğin gerçekleşmesi bu kadar basit değildir. Temizlik yapılırken kombi devre dışı bırakılarak, olası arızalara karşı önlem alınması gerekir.

Tesisata temizlik için bağlanan makinenin vereceği bar basıncının tesisata uygun olarak ayarlanmış olması önemlidir. Ayrıca normal şartlarda suyun doldur boşalt yapılmasıyla temizlenemeyen tüm unsurların detaylı bir şekilde temizlenmesi, yapılan işlemin ömrünü artıracaktır.

Petek temizleme yapılmayan sistemlerde kombi arızalarının daha çok olduğunu unutmayın. Kombi Tamirine ihtiyacınız varsa ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kombi Tamiri ile ilgili yazımız