doğalgaz tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

Konut ve işyerlerinde ısınma ihtiyaçlarının nitelikli şekilde karşılanması için kullanılan doğalgaz tesisatı, bazı koşulları sağlamadığında doğalgaz sarfiyatının artmasına ve hatta bazı tehlikelerin görülmesine neden olacak boyuta ulaşabilmektedir.

Size özel çözümler ile uzman mühendislik kadromuz ile gelin sizin evinize de doğalgaz tesisatı döşeyelim. Bizi Arayın..

Tesisatın projeye uygun ve sağlıklı malzemeler ile yapılması, arıza oluşumunu ve gereksiz doğalgaz sarfiyatının artmasını önleyecektir. Ülkemizde maalesef ki yeteri kadar önem verilmeyen tesisat sağlığı, önemli sorunların görülmesi ile birlikte can tehlikesini de beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden tesisatın sorunsuz şekilde yapılması için, işinin ehli kişilerden hizmet alınması önem taşımaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Aşamaları Nelerdir?

Doğalgaz tesisatının tamamlanması için, bazı aşamaların titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir. Tesisatın sorunsuzca çalışır konuma gelmesi için, şu aşamaların tamamlanması gerekir:

Proje Aşaması

Doğalgaz tesisatının ilk aşaması, proje aşamasıdır. Tesisatın uygulanacağı alanlar keşif yapıldıktan sonra, tüm detaylar ve hesaplamalar projeye uygulanarak işin detayları proje üzerinde belirlenir. Mühendis tarafından hazırlanan proje, aynı ilin doğalgaz şirketine gönderilerek kabulü sağlanır.

Tesisatın Döşenmesi

Projesi şirket tarafından onaylanan konut veya işyerinde, tesisatın uygulanması aşamasına geçilir. Tesisatın döşenmesi, mutlaka alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Yetkili firmalarca yapılacak tesisatta; kombi sistemi için gerekli bağlantı ekipmanları, manuel vanalar ve basınç regülatörü gibi malzemeler kullanılır.

Onay ve Test Aşaması

Projeye uygun bir şekilde yapılan tesisatın ardından, doğalgaz dağıtım şirketine bilgi verilerek tesisatın onaylanması aşamasına geçilir. Şirket yetkililere gelip tesisatın yönetmeliğe ve projeye uygun bir şekilde yapıldığını kontrol ederek, herhangi bir sorun yoksa tesisatı onaylar. Sonrasında tesisatın uygulayıcı firması gerek görmesi halinde, tesisatın sorunsuz bir şekilde çalışıp gaz kaçağının olmadığını anlamak için test yapabilir.

Doğalgaz Tesisatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ana hattaki boruların hiçbir şekilde üzeri kapalı olmamalıdır.
  • Tesisatı yapacak kişilerin, doğalgaz tesisatı konusunda deneyimi şarttır.
  • Kullanılacak malzemelerin, en az TSE kalite standartlarını karşılaması gerekir.
  • Tesisatın uygulama aşamasında, proje dışına çıkılmamalıdır.
  • Ana hat boruları dübel ve kelepçelerle duvara tutturulmalıdır.

Doğalgaz Tesisatı Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Tesisat, kesinlikle mühendislik firmasına bağlı alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Mühendislik firmasına bağlı yetki belgesi bulunan kişilerce veya mühendislik kontrolündeki çalışanlar tarafından yapılmayan tesisatlar onay aşamasından başlayarak sorun oluşturacaktır. Tesisat aynı zamanda proje aşamasında İzmir Gaz tarafından onaylanması gereklidir.