Merkezi Doğalgaz Sistemi

 

Merkezi Doğalgaz Sistemi

Merkezi doğalgaz sistemi, son zamanlarda ülkemizde son derece yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmış olan bir ısınma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kombilerin yerine tercih edilen merkezi doğalgaz sistemi doğrultusunda bireysel kombilerden çok daha farklı bir şekilde doğalgaz ile ısınma sağlanır. Siz de ev ve iş yerlerinizde merkezi doğalgaz sistemlerini kullanarak pratik bir kullanım elde edebilir ve hem kolayca ısınabilirsiniz. Evleri kombiler olmadan ısıtma imkanı sunan merkezi doğalgaz ısınma sistemlerinin en temel özelliği tüm dairelere eşit miktarda ısı akışı sağlamasıdır. Bu sayede özellikle kombilerden kaynaklanan çeşitli ısınma problemleri ile karşılaşmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra merkezi ısıtma sistemlerinin sağladığı çeşitli avantajlarda vardır. Söz konusu avantajlardan aşağıdaki gibi bahsetmek mümkündür.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları

  • Merkezi ısıtma sistemlerinin sağladığı en önemli avantaj kombi ile ısıtma sistemlerinden farklı olarak kombiye ihtiyaç duyulmamasıdır. Merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda binanın ısınmasını sağlamak için merkezi bir sistemin bulundurulması gerekir. Merkezi ısıtma sistemleri her daire içerisinde kombiye ihtiyaç duyulmaması nedeni ile son derece ekonomiktir. Bu sistemlerde ısıtma sistemleri kazanlı kalorifer sistemlerinin yerini almaya başlar.
  • Bu sistemlerde kalorifer kazanlarına gerek yoktur. Bu doğrultuda doğalgaz da bir patlamanın meydana gelmesi de engellenmiş olur.
  • Merkezi doğalgaz sistemlerinde bina aynı oranda ısıtılmak zorunda değildir. Bina da bulunan ısının size fazla gelmesi durumunda petekleri kısarak ya da pay ölçer ayarını düşürerek dairenin ısınmasını sağlayabilir ve size en uygun ayarda ısınabilirsiniz.
  • Merkezi ısınma sistemlerinde pay ölçer sistemlerinin bulundurulması yasal bir zorunluluktur. Bu kapsamda daireler kendi kullandıkları doğalgaz miktarı kadar fatura ödemesi gerçekleştirmektedir. Bu da evde olmadığınız dönemde doğalgaz faturası ödemek zorunda olmamanızı sağlar.
  • Bu sistemlerde apartmanda sürekli sıcak su akışı bulunur. Kombilerde olduğu gibi açıp kapatmanız nedeni ile enerji kayıpları yaşamazsanız. Bu da kombilere göre merkezi ısıtma sistemlerinin çok daha hızlı bir şekilde iç mekanların ısınmasını sağlamasına yardımcı olmaktadır.
  • Enerji kaybında düşüklükler olduğu için geniş alanları kısa bir süre de ısıtabilmeniz mümkündür. Merkezi ısıtma temizliği binanın kombi bakımına göre çok daha uygun bir fiyata sahiptir.

Merkezi Doğalgaz Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemlerinde apartman, site, otel, kamu binaları ve hastaneler gibi çeşitli binalarda sıcak su temini ve ısıtma gerçekleştirilmektedir. Bu sistemlerde ısınma, ısı üretimi ve ısının dağıtılması merkezi olarak gerçekleştirilen proje kapsamında oluşturulur. Merkezi ısıtma sisteminde 3 ana bileşen vardır. Bunlarda ilki kullanılacak olan akışkanı ısıtabilmek için yerleştirilmiş olan ısıtıcı ve kazanlardır. Isıtılan akışkanların dağıtımı için yerleştirilmiş olan boru tesisatının içerisinde iki bileşen bulunurken son bileşen ise ısının ortama transferini sağlayan radyatörler şeklindedir.

Radyatörler ısının ortama konveksiyonu yöntemi ile iletilmesini sağlayan bir ısı eşanjörü olarak ifade edilebilir. Isı değiştirici olarak da ifade edilen eşanjör akışkan iki ya da daha fazla ısının birbirine karışmadan aktarılmasını sağlayan sistemdir. Söz konusu radyatörler genel olarak duvarlara monte edilmektedir. Fakat söz konusu radyatörler kullanılmadan önce boruların zemin altına gömülmesi gerekir. Bu da yerden ya da zeminden ısıtma ile merkezi ısıtma sistemlerini ifade etmektedir. Tüm sistemlerde temel amaç radyatörlere ısının ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için sistem de suyu dolaştıran bir pompa bulunur. Radyatörler odanın en soğuk bölgesine yanı ısı kaybının en fazla olacağı bölüme yerleştirilir. Bu bölümler genel olarak pencere altlarıdır. Bunun en temel amacı ortamı istenilen sıcaklıkta tutabilmek ve dış ortama giden ısı kaybının önlemek şeklindedir. Isıtma sistemlerinin en verimli şekil çalışabilmesi için ve sistemden verim elde edebilmek için bina yalıtımının da yapılması gerekmektedir.

Merkezi Sistem Ücretleri

Merkezi sistem ücretleri bireylerin merak ettiği ve araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır. Siz de bu konu ile ilgili bir araştırma yapıyor ve merkezi sistemlerin döşenmesi ile ilgili bir hizmet almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Firmamız ile iletişime geçerek konu ile ilgili en detaylı bilgiye en kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz!