Doğalgaz Kolon Tesisatı

Doğalgaz Kolon Tesisatı

Ev ve iş yerlerinizin en iyi şekilde ısıtılması ve sıcak su ihtiyacınızın en iyi şekilde karşılanabilmesi için gerekli bir hizmet olan doğalgaz kolon tesisatı hizmetinden faydalanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz. Son derece pratik, hızlı ve kaliteli çözüm önerileri sunarak kusursuz bir şekilde kolon tesisatının döşenmesini sağlayan firmamız ile iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğalgaz, temiz bir yakıt olması, kül ve kükürt gibi atıkların meydana gelmemesi gibi nedenler ile insanların yaşam kalitesini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu bağlamda hava kirliliğinin etkilerinin de en aza indirilmesini sağlayan doğalgaz, her kapalı mekanda bulunması gereken önemli bir ısınma aracıdır. Petrol sınıfında yer alan bir gaz karışımı olan doğalgaz, tıpkı petrol gibi fosil yakıt türleri arasında yer almaktadır. Renksiz, kokusuz olması ile ön plana çıkan doğalgaz meydana gelebilecek gaz kaçaklarının kolayca anlaşılabilmesi için koku ile karıştırılmaktadır. Kullanımı oldukça basit olan doğalgaz kolon tesisatının profesyonel kişiler tarafından döşenmesi ve son derece tedbirli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Doğalgaz Kolon Tesisatı İç Parçaları Nelerdir?

Doğalgaz kolon tesisatının iç parçalarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Çelik Borular

Doğalgaz tesisatında kullanıma müsaade edilen borular TS 6047, TS EN 10208-1, ISO 3183 ve API 5L kapsamında bulunan çelik borulardır. Söz konusu borular özel olarak petrol taşıma ve doğalgaz da tercih edilen borulardır. 12 ile ½ arasında boyuna dikişe sahip olan borulardır.

Çelik Boru Birleştirme Teknikleri

Doğal gaz tesisatlarında bulunan boru bağlantılarının; vidalı, kaynaklı ve flanşlı olması gerekir.

Dağıtım Ana Borusu

Ana emniyet vanasından başlayarak regülatöre ve daha sonra ise daire girişinde yer alan gaz sayaçlarına kadar giden boru hatlarıdır.

Doğalgaz Kolon Birleştirme Elemanları

Doğalgaz borusu birleştirme elemanları dişli birleştirme, kaynaklı birleştirme ve flanşlı birleştirme şeklindedir. Dişli birleştirmeler kolon hattında sayaç bağlantı noktalarının küresel vanalara yerleştirilmesidir. Konik rakor bağlantıları hat armatürlerinin takılmasında kullanılan bağlantılar olarak da ifade edilmektedir.

Doğalgaz kolon tesisatı ya da servis kutusu ile sayaç arasında kalan boru hattının doğalgaz yönetmeliklerine en uygun şekilde birleştirme yapılarak döşenmesi gerekir. Kolon hattında dişli bağlantı; küresel vanaların takılması, sayaç bağlantı noktalarında ise konik rakor bağlantıları ismi verilen domestik hat armatürlerinin profesyonel bir şekilde takılması ile kullanılabilir hale gelmektedir. Bazı gaz dağıtım firmaları kolon hattında bulunan dişli bağlantılar müsaade etmiş olup bazı firmalar ise dişli bağlantılı olarak döşenen kolon hattının zayıf olması nedeni ile diş bağlantı kolon hattı uygulamalarını kaldırmıştır. Günümüzde ülkemizde ki çoğu doğalgaz tesisatı kolon hatları kaynaklı olarak gerçekleştirilmektedir.

Doğalgaz Kolon Tesisatı Döşenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz kolon tesisatı döşemesi sırasında firmaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Söz konusu kurallar aşağıdaki gibidir.

  • Binaların bağlantı hatları ve elektron hatları, elektrik hatları, sıcak su boruları arasında en az 15 cm’lik açıklıkların bulunması gerekir.
  • Gaz borularının gaz amacı dışında (spor amaçlar, çamaşır asma, elektrik topraklama hattı) kullanılması kesinlikle yasak ve tehlikelidir.
  • Sıva altlarına doğalgaz tesisat borusunun döşenmesi yasak ve tehlikelidir.
  • Havalandırma olmayan bölgelerden geçmesi zorunlu olan iç tesisat borularının koruyu borular ile birlikte döşenmesi gerekir.
  • Boru hattı içerisinde bulunan yabancı maddelerin dışarıya atılabilmesi için basınçlı hava uygulamasının yapılması gerekir.
  • İç tesisat hatları, asansör boşlukları, aydınlık, duman ve çöp bacaları ve davlumbazın içerisinde geçirilemez. Bunun yanı sıra asma tavan içerisine, kömür, odun ve çöp depolarına döşenemez.
  • Doğalgaz borularında toprak altında yer alan dişli bağlantıların yapılmaması gerekir. Boruların toprak altında kesinlikle bükülmemesi gerekir.
  • Tesisata gaz verme işleminin tamamlanması ile birlikte borular antipas üzerine sarı renkli bir yağ ile boyanmalıdır.

Doğalgaz Kolon Tesisatı Fiyatları

Siz de doğalgaz kolon tesisatı konusunda profesyonel destek arıyorsanız bu konu ile ilgili fiyat araştırması yapıyor olabilirsiniz. Konu ile ilgili en uygun fiyatlara ulaşmak ve en kaliteli hizmeti almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.